# 1.0X1.5FLT6061T6511-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1.0X1.5FLT6061T6511-10
- **Manufacturer:** Remington Industries
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Structural, Motion Hardware
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1-0x1-5flt6061t6511-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1-0x1-5flt6061t6511-10#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Specifications:** 10.000" L x 1.500" W x 1.000" H (254.00mm x 38.10mm x 25.40mm)