# 0ZRN0300FF2D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0ZRN0300FF2D
- **Manufacturer:** Bel Fuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0zrn0300ff2d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0zrn0300ff2d#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/25/22/74/2522749-507-2388-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3 A
- **Height:** 0.543" (13.80mm)
- **Lead Spacing:** 0.201" (5.10mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 79 mΩ
- **Size:** 0.346" L x 0.118" W (8.80mm x 3.00mm)
- **Time to Trip:** 5 s
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 16V