# 0ZCH0175FF2E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0ZCH0175FF2E
- **Manufacturer:** Bel Fuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0zch0175ff2e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0zch0175ff2e#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/50/7-/17/507-1786-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/50/7-/17/507-1786-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.75 A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 80 mΩ
- **Size:** 0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
- **Thickness (Max):** 0.055" (1.40mm)
- **Time to Trip:** 600 ms
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 6V