# 0RLC-25T120G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0RLC-25T120G
- **Manufacturer:** Bel Fuse
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0rlc-25t120g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0rlc-25t120g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active High
- **Current:** 2.5A
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 30 W
- **Size:** 2.00" L x 1.00" W x 0.44" H (50.8mm x 25.4mm x 11.2mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 36V