# 0P45224EC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0P45224EC
- **Manufacturer:** Magnetics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0p45224ec
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0p45224ec#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** EC
- **Effective Area (Ae) mm²:** 180
- **Effective Length (le) mm:** 105
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 18800
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.953" (24.20mm)
- **Inductance Factor (Al):** 4.2 µH
- **Initial Permeability (µi):** 2500
- **Length:** 2.055" (52.20mm)
- **Material:** P
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 141
- **Width:** 0.528" (13.40mm)