# 0J44916TC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0J44916TC
- **Manufacturer:** Magnetics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0j44916tc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0j44916tc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** Toroid
- **Diameter:** 1.933" (49.10mm)
- **Effective Area (Ae) mm²:** 118
- **Effective Length (le) mm:** 127
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 15010
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.626" (15.90mm)
- **Inductance Factor (Al):** 5.9 µH
- **Initial Permeability (µi):** 5000
- **Tolerance:** ±20%