# 0FLQ6.25T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0FLQ6.25T
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Electrical, Specialty Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0flq6-25t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0flq6-25t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/24/40/76/2440766-F5080-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Transformer Protection
- **Approval Agency:** CSA, UL
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 10kA
- **Current Rating (Amps):** 6.25A
- **Fuse Type:** Cartridge
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Response Time:** Slow Blow
- **Size:** 0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)
- **Voltage Rating:** 500 V