# 0AMA-0063-TD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0AMA-0063-TD
- **Manufacturer:** Bel Fuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Electrical, Specialty Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0ama-0063-td
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0ama-0063-td#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Hazardous Locations
- **Approval Agency:** cURus
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 4kA
- **Current Rating (Amps):** 63mA
- **Features:** Intrinsically Safe
- **Fuse Type:** Cartridge
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Response Time:** Fast Blow
- **Size:** 0.118" Dia x 0.343" L (3.00mm x 8.70mm)
- **Voltage Rating:** 250 V