# 0ALEB9500-PD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0ALEB9500-PD
- **Manufacturer:** Bel Fuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Electrical, Specialty Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0aleb9500-pd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0aleb9500-pd#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Electrical, Industrial
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 20kA
- **Current Rating (Amps):** 50A
- **Fuse Type:** Cartridge
- **Mounting Type:** Bolt Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.409" Dia x 1.496" L (10.40mm x 38.00mm)
- **Voltage Rating:** 500 V