# 0AKRBK350-BB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0AKRBK350-BB
- **Manufacturer:** Bel Fuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Electrical, Specialty Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0akrbk350-bb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0akrbk350-bb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Electrical, Industrial
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 50kA
- **Current Rating (Amps):** 350A
- **Fuse Type:** Square
- **Mounting Type:** Bolt Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 1.929" L x 1.457" W x 0.945" H (49.00mm x 37.00mm x 24.00mm)
- **Voltage Rating:** 500 V