# 0AKK-K250-BA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0AKK-K250-BA
- **Manufacturer:** Bel Fuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Electrical, Specialty Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0akk-k250-ba
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0akk-k250-ba#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Electrical, Industrial
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 50kA
- **Current Rating (Amps):** 250A
- **Fuse Type:** Rectangular
- **Mounting Type:** Bolt Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Response Time:** Fast Blow
- **Size:** 2.913" L x 1.772" W x 0.996" H (74.00mm x 45.00mm x 25.30mm)
- **Voltage Rating:** 1 kV