# 0AKHBK350-BA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0AKHBK350-BA
- **Manufacturer:** Bel Fuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Electrical, Specialty Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0akhbk350-ba
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0akhbk350-ba#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Electrical, Industrial
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 50kA
- **Class:** aR
- **Current Rating (Amps):** 350A
- **Fuse Type:** Square
- **Mounting Type:** Bolt Mount
- **Response Time:** Fast Blow
- **Size:** 2.827" L x 1.850" W x 1.890" H (71.80mm x 47.00mm x 48.00mm)
- **Voltage Rating:** 1 kV