# 0ADHC0500-BE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0ADHC0500-BE
- **Manufacturer:** Bel Fuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Electrical, Specialty Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0adhc0500-be
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0adhc0500-be#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/24/40/75/2440758-507-2235-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Multi-Meters
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 30kA
- **Current Rating (Amps):** 500mA
- **Fuse Type:** Cartridge, Ceramic
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Response Time:** Fast Blow
- **Size:** 0.406" Dia x 1.476" L (10.30mm x 37.50mm)
- **Voltage Rating:** 1 kV