# 0ADBP0250-RE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0ADBP0250-RE
- **Manufacturer:** Bel Fuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0adbp0250-re
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0adbp0250-re#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/24/82/04/2482046-507-2195-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cURus
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 10kA
- **Current Rating (Amps):** 250 mA
- **Fuse Type:** Cartridge, Ceramic
- **Melting I²t:** 0.009
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Response Time:** Fast Blow
- **Size:** 0.266" Dia x 1.292" H (6.76mm x 32.82mm)
- **Voltage Rating:** 1 kV