# 095FPZFJZSGM500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 095FPZFJZSGM500
- **Manufacturer:** Amphenol RF
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/095fpzfjzsgm500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/095fpzfjzsgm500#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** Fakra III (Gen 3.0) Jack
- **1st Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **1st Contact Gender:** Female
- **2nd Connector:** Fakra II (Gen 2.0) Plug
- **2nd Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **2nd Contact Gender:** Male
- **Cable Impedance:** 50 Ω
- **Cable Type:** RG-58
- **Color:** Black
- **Features:** Z Code
- **Frequency:** 3 GHz
- **Length:** 196.9" (5.0m) 16.4'
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Overall Impedance:** 50 Ω