# 095FJZFPZAH-024
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 095FJZFPZAH-024
- **Manufacturer:** Amphenol RF
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/095fjzfpzah-024
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/095fjzfpzah-024#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** Fakra Gen 3.5 Jack, Right Angle
- **1st Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **1st Contact Gender:** Female
- **2nd Connector:** Fakra II (Gen 2.0) Plug
- **2nd Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **2nd Contact Gender:** Male
- **Cable Impedance:** 50 Ω
- **Cable Type:** RG-174
- **Color:** Black
- **Features:** Shielded, Z Code
- **Frequency:** 3 GHz
- **Length:** 24.00" (609.60mm)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Overall Impedance:** 50 Ω