# 09533GA-12K-AL-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 09533GA-12K-AL-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/09533ga-12k-al-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/09533ga-12k-al-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 20.4 CFM (0.571m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Auto Restart, Locked Rotor Sensor
- **Noise:** 47.5dB
- **Power (Watts):** 4.8 W
- **RPM:** 2700 RPM
- **Size:** Square/Rounded - 97mm L x 93.5mm H
- **Static Pressure:** 0.610 in H2O (151.9 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 33.00mm