# 0925-821H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0925-821H
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0925-821h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0925-821h#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 405mA
- **Current Rating (Amps):** 405 mA
- **DC Resistance (DCR):** 270mOhm Max
- **Frequency:** 165MHz
- **Inductance:** 820 nH
- **Material:** Iron
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Q @ Freq:** 38 @ 25MHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)
- **Tolerance:** ±3%