# 0925-181J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0925-181J
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0925-181j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0925-181j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 585mA
- **Current Rating (Amps):** 585 mA
- **DC Resistance (DCR):** 130mOhm Max
- **Frequency:** 375MHz
- **Inductance:** 180 nH
- **Material:** Iron
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Q @ Freq:** 49 @ 25MHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)
- **Tolerance:** ±5%