# 0925-104H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0925-104H
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0925-104h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0925-104h#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 51mA
- **Current Rating (Amps):** 51 mA
- **DC Resistance (DCR):** 16.8Ohm Max
- **Frequency:** 10.5MHz
- **Inductance:** 100 µH
- **Material:** Iron
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Q @ Freq:** 40 @ 2.5MHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)
- **Tolerance:** ±3%