# 09238RA-24N-ALD-0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 09238RA-24N-ALD-0
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/09238ra-24n-ald-0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/09238ra-24n-ald-0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 141.2 CFM (3.95m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Locked Rotor Sensor
- **Noise:** 59.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 17.04 W
- **RPM:** 6200 RPM
- **Size:** Square - 92mm L x 92mm H
- **Static Pressure:** 1.020 in H2O (255.0 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 38.00mm