# 09238RA-12N-EL-D0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 09238RA-12N-EL-D0
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/09238ra-12n-el-d0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/09238ra-12n-el-d0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 130.0 CFM (3.64m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Locked Rotor Sensor
- **Noise:** 59.0dB
- **Power (Watts):** 17.52 W
- **RPM:** 6200 RPM
- **Size:** Square - 92mm L x 92mm H
- **Static Pressure:** 0.890 in H2O (221.7 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 38.00mm