# 09238RA-12M-ETD-0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 09238RA-12M-ETD-0
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/09238ra-12m-etd-0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/09238ra-12m-etd-0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 118.6 CFM (3.32m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 56.5dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 13.8 W
- **RPM:** 5700 RPM
- **Size:** Square - 92mm L x 92mm H
- **Static Pressure:** 0.750 in H2O (186.8 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 38.00mm