# 09232VA-24R-CAS-0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 09232VA-24R-CAS-0
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/09232va-24r-cas-0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/09232va-24r-cas-0#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/08/62/8508623-P19882-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 105.9 CFM (2.97m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Ingress Protection:** IP69K - Dust Tight, High Temp Water Jets, Waterproof
- **Noise:** 59.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 12 W
- **RPM:** 7000 RPM
- **Size:** Square - 92mm L x 92mm H
- **Static Pressure:** 1.100 in H2O (274.0 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.485 lb (219.99 g)
- **Width:** 32.00mm