# 09225SA-24M-EA-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 09225SA-24M-EA-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/09225sa-24m-ea-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/09225sa-24m-ea-00#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/14/09/8514090-P15570-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 48.4 CFM (1.35m³/min)
- **Approval Agency:** CE, UR, VDE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 32.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.56 W
- **RPM:** 2750 RPM
- **Size:** Square - 92mm L x 92mm H
- **Static Pressure:** 0.154 in H2O (38.4 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.209 lb (94.8 g)
- **Width:** 25.00mm