# 086-10SMR+
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 086-10SMR+
- **Manufacturer:** Mini-Circuits
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/086-10smr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/086-10smr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** SMA Plug, Right Angle
- **1st Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **1st Contact Gender:** Male
- **2nd Connector:** SMA Plug, Right Angle
- **2nd Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **2nd Contact Gender:** Male
- **Cable Type:** Hand Formable .086
- **Color:** Blue
- **Frequency:** 18 GHz
- **Length:** 10.000" (254.00mm)
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Overall Impedance:** 50 Ω