# 083173-2-02N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 083173-2-02N
- **Manufacturer:** Grayhill Inc.
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Rotary Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/083173-2-02n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/083173-2-02n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Length:** 9.53mm
- **Actuator Type:** Flatted (3.17mm Dia)
- **Angle of Throw:** 36°
- **Circuit per Deck:** DPDT
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Material:** Silver Alloy
- **Contact Timing:** Non-Shorting (BBM)
- **Current Rating (Amps):** 250mA (AC/DC)
- **Depth Behind Panel:** 38.00mm
- **Index Stops:** Fixed
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Decks:** 3
- **Number of Poles per Deck:** 2
- **Number of Positions:** 2
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Voltage Rating:** 28 V