# 0819R-68G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0819R-68G
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0819r-68g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0819r-68g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 64 mA
- **DC Resistance (DCR):** 11.5Ohm Max
- **Frequency:** 10.5MHz
- **Inductance:** 68 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Q @ Freq:** 45 @ 2.5MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.078" Dia x 0.200" L (1.98mm x 5.08mm)
- **Tolerance:** ±2%