# 08080EA-12S-EU-EC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 08080EA-12S-EU-EC
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/08080ea-12s-eu-ec
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/08080ea-12s-eu-ec#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 171.0 CFM (4.79m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cULus, VDE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial (Dual)
- **Features:** Auto Restart, Dual Speed, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 83.5dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
- **Power (Watts):** 144 W
- **RPM:** 15400 RPM Front, 13900 RPM Rear
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 6.800 in H2O (1693.8 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 80.00mm