# 08080EA-12S-E6-D2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 08080EA-12S-E6-D2
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/08080ea-12s-e6-d2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/08080ea-12s-e6-d2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 141.0 CFM (3.95m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cULus, VDE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial (Dual)
- **Features:** Auto Restart, Dual Speed, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 79.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
- **Power (Watts):** 118 W
- **RPM:** 15800 RPM Front, 16300 RPM Rear
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 10.000 in H2O (2490.8 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 80.00mm