# 0805Y1502P10BQT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0805Y1502P10BQT
- **Manufacturer:** Knowles / Syfer
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0805y1502p10bqt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0805y1502p10bqt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/16/08/-1/1608-1296-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
- **Capacitance:** 2.1 pF
- **Features:** High Q, Low Loss, Soft Termination
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0 (1B)
- **Thickness (Max):** 0.051" (1.30mm)
- **Tolerance:** ±0.1pF
- **Voltage:** 150V