# 0805N181JW251X
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0805N181JW251X
- **Manufacturer:** Passive Plus, Inc.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0805n181jw251x
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0805n181jw251x#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
- **Capacitance:** 180 pF
- **Features:** High Q, Low Loss, Low ESL
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C
- **Size:** 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.046" (1.17mm)
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 250V