# 0805LS-111XJRC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0805LS-111XJRC
- **Manufacturer:** Coilcraft
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0805ls-111xjrc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0805ls-111xjrc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 2 A
- **DC Resistance (DCR):** 50mOhm Max
- **Frequency:** 1.2GHz
- **Height:** 0.063" (1.60mm)
- **Inductance:** 110 nH
- **Material:** Ceramic, Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Q @ Freq:** 19 @ 7.9MHz
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.090" L x 0.075" W (2.29mm x 1.91mm)
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Tolerance:** Â±5%