# 0805F473M160CT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0805F473M160CT
- **Manufacturer:** Walsin Technology
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0805f473m160ct
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0805f473m160ct#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.047 碌F
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Temperature Coefficient:** Y5V (F)
- **Thickness (Max):** 0.028" (0.70mm)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 16V