# 0805E183K101KHT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0805E183K101KHT
- **Manufacturer:** Knowles / Syfer
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0805e183k101kht
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0805e183k101kht#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.018 碌F
- **Features:** High Temperature
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Size:** 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
- **Thickness (Max):** 0.054" (1.37mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 100V