# 0805CS-221EGTS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0805CS-221EGTS
- **Manufacturer:** Delta Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0805cs-221egts
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0805cs-221egts#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/20/35/-1/2035-1279-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 400 mA
- **DC Resistance (DCR):** 700mOhm
- **Frequency:** 850MHz
- **Height:** 0.061" (1.55mm)
- **Inductance:** 220 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 50 @ 250MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.090" L x 0.071" W (2.29mm x 1.80mm)
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Tolerance:** ±2%