# 08055U150FAT2A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 08055U150FAT2A
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/08055u150fat2a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/08055u150fat2a#rfq
- **Capacitance:** 15 pF
- **Features:** Ultra Low ESR
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.045" (1.15mm)
- **Tolerance:** 卤1%
- **Voltage:** 50V