Part Number: 08053C330KAT2A Manufacturer: Kyocera AVX Category: Capacitors Subcategory: Ceramic Capacitors Product URL: https://distyparts.com/product/08053c330kat2a RFQ URL: https://distyparts.com/product/08053c330kat2a#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/47/8-/11/478-1114-6-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/8-/10/478-10836-6-ND.jpg Summary: 08053C330KAT2A is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Kyocera AVX and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: 08053C330KAT2A is a ceramic capacitors from Kyocera AVX. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Applications: General Purpose Capacitance: 33 pF Mounting Type: Surface Mount, MLCC Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Size: 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm) Temperature Coefficient: X7R Thickness (Max): 0.037" (0.94mm) Tolerance: ±10% Voltage: 25V Distributor Offers: 1. MW.FEP S.p.A. | Stock: 68 | Availability: In Stock Inventory Summary: Distributor Count: 1 Total Stock: 68 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/kyocera-avx Category Page: https://distyparts.com/category/capacitors/ceramic-capacitors Canonical URL: https://distyparts.com/product/08053c330kat2a