# 080530250224KXT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 080530250224KXT
- **Manufacturer:** Knowles / Syfer
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/080530250224kxt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/080530250224kxt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/16/08/-1/1608-1296-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Boardflex Sensitive
- **Capacitance:** 0.22 碌F
- **Features:** Non-Magnetic, Soft Termination
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.051" (1.30mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 25V