# 08051A750JAT2M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 08051A750JAT2M
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/08051a750jat2m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/08051a750jat2m#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/47/8-/10/478-1074-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/8-/10/478-10836-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 75 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.037" (0.94mm)
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 100V