# 08038RE-12R-GT-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 08038RE-12R-GT-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/08038re-12r-gt-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/08038re-12r-gt-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 105.9 CFM (2.97m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cULus, VDE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
- **Ingress Protection:** IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
- **Noise:** 59.5dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 21 W
- **RPM:** 7500 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 1.430 in H2O (356.2 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 38.00mm