# 08038RA-24P-EA-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 08038RA-24P-EA-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/08038ra-24p-ea-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/08038ra-24p-ea-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 75.9 CFM (2.13m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 51.0dB
- **Operating Temperature:** -40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 9.6 W
- **RPM:** 5500 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.720 in H2O (179.3 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 38.00mm