# 08038RA-12N-EL-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 08038RA-12N-EL-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/08038ra-12n-el-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/08038ra-12n-el-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 61.8 CFM (1.73m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Locked Rotor Sensor
- **Noise:** 46.0dB
- **Power (Watts):** 4.9 W
- **RPM:** 4500 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.460 in H2O (114.6 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 38.00mm