# 08038DA-12T-E6-EF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 08038DA-12T-E6-EF
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/08038da-12t-e6-ef
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/08038da-12t-e6-ef#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 137.7 CFM (3.86m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cULus, VDE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 76.5dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
- **Power (Watts):** 79.2 W
- **RPM:** 17000 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 5.480 in H2O (1365 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 38.00mm