# 08025VE-12P-GT-D0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 08025VE-12P-GT-D0
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/08025ve-12p-gt-d0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/08025ve-12p-gt-d0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 73.1 CFM (2.05m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Ingress Protection:** IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Noise:** 53.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
- **Power (Watts):** 6.84 W
- **RPM:** 7000 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.750 in H2O (186.8 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.265 lb (120.2 g)
- **Width:** 25.40mm