# 08025SA-12L-AA-D0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 08025SA-12L-AA-D0
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/08025sa-12l-aa-d0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/08025sa-12l-aa-d0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 30.4 CFM (0.851m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 22.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 720 mW
- **RPM:** 2300 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.090 in H2O (22.4 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 25.00mm