# 08025DA-12N-EU-02
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 08025DA-12N-EU-02
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/08025da-12n-eu-02
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/08025da-12n-eu-02#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 51.2 CFM (1.43m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cULus, VDE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 45.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 2.64 W
- **RPM:** 5000 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.420 in H2O (104.6 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 25.40mm