# 08020SA-24M-AA-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 08020SA-24M-AA-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/08020sa-24m-aa-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/08020sa-24m-aa-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 39.9 CFM (1.12m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 37.5dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 2.16 W
- **RPM:** 3700 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.180 in H2O (44.8 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 20.00mm