# 08020SA-12J-AA-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 08020SA-12J-AA-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/08020sa-12j-aa-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/08020sa-12j-aa-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 27.5 CFM (0.770m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 27.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 600 mW
- **RPM:** 2600 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.110 in H2O (27.4 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.176 lb (79.83 g)
- **Width:** 20.00mm