# 08015SS-12M-AT-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 08015SS-12M-AT-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/08015ss-12m-at-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/08015ss-12m-at-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 30.0 CFM (0.840m³/min)
- **Bearing Type:** Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 31.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.8 W
- **RPM:** 2800 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.120 in H2O (29.9 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 15.00mm